Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Дело № 4 - Икономическата катастрофа на социализма
Дело № 4 - Икономическата катастрофа на социализма
Автор: Венцеслав Йорданов
Издател: Дамян Яков
Година на издаване: 2011
Брой страници: 400
Корици: меки
Размери: 16.4х23.5 см
Описание
Венцеслав Йорданов е бивш полковник от МВР. Роден през 1947 година. Икономист. Обучаван в секретен курс на Военната академия "Г. С. Раковски" за подготовка на висши административни ръководители. Работил е в "Кремиковци" и "Нефтохим". Кариерата му в МВР започва като квартален инспектор в ромската махала Христо Ботев" в София и достига до регионален директор на МВР в Хасково.
През 1991 г. Главната прокуратура започва мащабно разследване на причините и виновниците за икономическата катастрофа в България. Следствието е известно като Магадело № 4. То не стига до съда, защото няма повдигнати обвинения. През 1992 - 1993 г. като офицер на Дирекцията на полицията авторът е командирован към Главната прокуратура като икономически експерт по Дело № 4.
Книгата "Дело № 4" е изградена изключително върху документални факти и свидетелства на непосредствените политически и икономически ръководители на държавата в близкото минало - четирима бивши министър-председатели на България и 23-ма министри, членове и кандидат-членове на Политбюро на БКП.
Тодор Живков говори специално пред автора на книгата за това, което не е успял да каже на българския народ, а Андрей Луканов му предоставя материали и споделя оценки, предназначени да станат основа на непубликуваната му книга "Криза или катастрофа".
Някои неизвестни факти, за които се разкрива в книгата:
През 1983 г. България има най-високия си кредитен рейтинг като държава. Според оценката на международните финансови анализатори това се дължи на управленска гъвкавост, довела до най-ниското ниво на външния дълг - едва 1,2 милиарда долара. А ако се има предвид авторите, които страната държи в чужбина, реално тя няма външен дълг. По кредитен рейтинг тогава България изпреварва не само всички социалистически страни, но и много от развитите западни икономики. Това осигурява възможност от 1985 г. безпроблемно да се теглят кредити и да се увеличава външния дълг.
Строежът на комбината за тежко машиностроене в Радомир започва през 1975 г. само въз основа на две докладни записки на местни партийни функционери без никаква проекто-сметна декларация. По изчисления на съветски икономисти от Госплан на СССР загубите от заводите за тежко машиностроене в Русе, Радомир и Хасково надхвърлят 2,5 млрд. долара.