Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Институциите на изпълнителната власт в континенталноевропейския конституционализъм
Автор: Мартин Белов
Издателство: Сиби
Издание: меки корици
Брой страници: 536
Тегло: 600 гр.
Описание
Книгата е посветена на историческата еволюция на изпълнителната власт в четири от най-значимите в конституционноправно отношение европейски държави – Германия, Австрия, Нидерландия и Белгия. Изследването се основава на предварително изградена система от критерии и на оригинална концепция за разделението на властите, която е приложена към всяка от разгледаните държави. Анализът обхваща всички конституции на посочените страни. В книгата е използван интердисциплинарен подход.
Проучена е не само нормативната уредба, но и начинът, по който институциите на изпълнителната власт – държавен глава, правителство, министри и др., прилагат писаното конституционно право в политическата практика. Това е направено чрез множество исторически примери. Приемствеността с миналото и оттласкването към бъдещето като основни движещи сили на историята задават ритъма на книгата. Ето защо тя би представлявала интерес за всеки, който се интересува от конституционната и политическа еволюция на властта в последните няколко века от развитието на континентално-европейския конституционализъм.
Мартин Белов е главен асистент по конституционно право в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и доктор по право. Преподава сравнително конституционно право в НБУ. Преподавал е конституционно, сравнително конституционно и европейско конституционно право в университетите на гр. Кьолн, Милано и Лисабон, както и в ZEDES „Germanicum“. Бил е проектен научен сътрудник в Макс-Планк институт по европейска правна история във Франкфурт на Майн. Автор е на книгите „Политическите партии и демократичната държава в съвременния немски конституционен модел“, „Constitutional Law of 2 EU Member States. Bulgaria and Romania. The 2007 Enlargement“ (в съавт. с Е. Танчев и К. Йонеску), „Пряка демокрация“, „Сравнително конституционно право“ (в съавт. с Е. Танчев) и „Гражданското участие в политическия процес“.