Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Семейните отношения в променящия се свят
Автор: Колектив
Издателство: Сиби
Издание: твърди корици
Брой страници: 368
Тегло: 450 гр.
Описание
Книгата предлага за първи път в България мултидисциплинарен анализ на въпроси, традиционно разглеждани като семейноправни. Тя включва интерпретации на семейноправни отношения и семейно правосъдие от перспективата на конституционното, трудовото и европейското право, на икономическия и социологическия анализ. Централен е въпросът за границите между частното договаряне и намесата на държавата в отношенията между членовете на семейството. Академичният анализ е допълнен от позицията на практикуващите юристи.
Сборникът предлага класически и смели интерпретации на брака и съжителството без брак. Римскоправната концепция за брака се оглежда в съвременното разбиране за този съюз, въплътено в модерното семейно право. Повлиян от времето е и центърът на книгата около тълкуването на противоречивия институт на брачния договор. Българските автори, както и колегите им от Холандия, Полша и Испания, предлагат тълкуване на института в сравнение с други имуществени брачни режими от различни перспективи.
Застъпени са две полярни тези – брачният договор е инструмент, който може да удовлетвори всички потребности от регулация в семейството, но и тезата за границите на договорната свобода, определена от семейноправните принципи и ценности. Полезен е сравнителноправният поглед към различни системи на уредба на брачния договор и имуществените брачни режими, както и към режимите за уредба на имуществени отношения в двойки, съжителстващи без брак.
Друг център на книгата е уредбата на отношенията между родителите и децата. Представена е позиция по българската дискусия за правата на майките или на бащите и за интересите на детето при прекратяване на брака. Критично е осмислена позицията на законодателя и на съдебната практика за решаването на споровете между родителите. Представени са и идеи за промени както в законодателството за семейството, така и при тълкуването му в контекста на съвременните тенденции в поведението на членовете на семейството и в интерес на децата.
Инициатор на мултидисциплинарния анализ е изследователски екип от Юридическия факултет и от Факултета за икономически и социални науки на ПУ "Паисий Хилендарски".