Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Христоматия с извори за българската история
Автор: Евгений Кандиларов, Магдалена Андреева, Николай Димитров
Издателство: Педагог 6
Година на издаване: 2020 г.
Издание: меки корици
Брой страници: 256
Тегло: 415 гр.
Описание
Трето допълнено и преработено издание в помощ на ученици, зрелостници и кандидат-студенти
Христоматията с исторически извори е замислена да покрие дефицита от подобни издания на пазара за учебна литература, като предложи едно компактно, систематично и целенасочено подбрано изложение на едни от най-известните писмени извори и документи от българската история от Античността до наши дни. Тя е в унисон с новия възглед за ролята на документа в историята като носител на равностойна информация. В съвременното историческо образование изворът се явява ресурс за разкриване на многообразни гледни точки при представянето на историческите събития, разширява и обогатява знанията на учениците.
Извадката от извори е съобразена с държавните образователни изисквания по история и цивилизация, както и с учебната програма за задължителна и профилирана подготовка по предмета според новия Закон за предучилищно и училищно образование.Изворите са подредени на базата на синхронизирането на хронологическия и тематичния принцип по периоди и подпериоди, съответно:
- Античност;
- Средновековие;
- Българите през XV – XVII век;
- Българско възраждане;
- България през Новото време и Съвременността.
В друг шрифт преди текста на изворите от Средновековния период (поради тяхната специфика) е обърнато внимание на основни факти, за които става въпрос, с цел учениците да се справят по-добре със задачата, която им е поставена. Текстът на документите се предхожда от кратка уводна бележка със сведения за времето, през което е живял авторът, и по какви въпроси е писал. Съвременните имена на топонимите, използвани в текстовете (особено що се отнася до Средновековния период), се дават в скоби, за да се внесе яснота по проблема. В квадратни скоби [ ] е вмъкнато пропуснато име или текст, което пояснява логиката на текста. На много места в текста има многоточие [...], което означава, че той е съкратен с оглед на това, да стане по-четивен и да илюстрира най-важната информация, за която се отнася. Изворите са цитирани коректно, назован е източникът, откъдето е взет текстът.
Христоматията е предназначена за работа в часовете по история и цивилизация както в рамките на задължителната, така и на профилираната подготовка. Тя запълва липсата на достатъчно извори в учебниците и разширява текста на документи, които са само загатнати в основния урочен текст. Ние смятаме, че тя ще улесни значително преподавателите при търсенето и окомплектоването на нужните за съответния урок исторически извори и ще даде насоки за самостоятелна работа на учениците. Разширявайки числеността на предлаганите извори, христоматията е предназначена и за успешна подготовка за държавните зрелостни изпити. Като се вземе предвид фактът, че във вариантите за ДЗИ се съдържат разнообразни въпроси, които изискват работа с документи, изданието предлага голям набор от документи, дава и необходимата база за самообучение. Въпросите са типови и възможните варианти са разяснени в кратка методическа част към изданието. При комбинирането на писмените извори с източници от друг характер (например изображения, исторически карти, картосхеми и др.), се създава широко поле за дидактическа дейност.
Нужно е да подчертаем, че христоматията ще влезе в употреба и в подготовката за кандидатстудентските изпити. В много висши училища е възприет като изпитен вариант формат на тест, включващ въпроси със затворен или отворен отговор на базата на работа с исторически извори; съставяне на кратък исторически текст. Надяваме се, че христоматията ще ползва и широк кръг читатели, които имат засилен интерес към българската история.
Христоматията, която предлагаме на вашето внимание, няма за цел да бъде изчерпателна и пълна – в смисъл да включи всички писмени исторически извори за съответния исторически период. Тя е предназначена предимно за нуждите на ученическата общност в рамките на българското средно общообразователно и профилирано училище и предоставя възможност за покриване на максимума знания, който се изисква от обучаемите при завършването на конкретната образователна степен. Може да се ползва и от студенти по историческите дисциплини, както и от цялата преподавателска общност.
Настоящото издание е преработено, допълнено и коригирано с оглед да се избегне непълнотата на събитията, която би се получила при голямото съкращаване на обема на оригиналния извор с цел да се създаде едно компактно ученическо издание. Съставителите на христоматията се надяват изданието да бъде полезно в трудния процес на обучение и възпитание; да предложи един онагледен прочит на българската история; да разшири познанието и погледа към отминали събития. Представянето на историческите процеси посредством различни педагогически методи, ресурси и източници на работа е свързано с идеята за практическото реализиране на модернизацията в историческото образование.