Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Календар на мъдростта
Календар на мъдростта
Автор: Любен Пашкулев, Димитър Пашкулев
Година на издаване: 2010
Брой страници: 424
Корици: меки
Размери: 10.3х11.30 см
Описание
"Календар на мъдростта" се различава от многобройните малки и големи сборници с мъдри мисли. Той обединява не просто интересни или добре звучащи фрази, изречени от известни личности, и популярни народни мъдрости.
Основополагащата идея на подбора е свързана с хилядолетния делови и интуитивен опит на човека. Сборникът е плод на дългогодишните търсения на авторите, които са отсели огромно количество "суров материал". Използваният при подбора принцип на допълването дава възможност да се види общото в наглед противоположни твърдения. Благодарение на максималното разнообразие на изворите е преодоляно пристрастието, присъщо на редица други сборници, ориентирани изключително към западни мислители, макар върхове в афористиката да са достигани и в по-древни времена на Изток.
Подборът не е подвластен и на предубедено фиксирани светогледни позиции: вдъхновяващите и полезни за житейската реализация истини са били изричани от хора с различна религиозна и политическа принадлежност, както и с различни съдби. Сентенциите със спорно авторство са отбелязани с три звезди, или е използвана по-обща формулировка – например "латинска" или "народна" мъдрост.
Афоризмите на съставителите са подписани с инициали. На читателя се предлага максимално съдържание в минимален обем, като е търсена сгъстеността на мисловния заряд, съчетана с подчертана художествена сила на изказа. Във връзка с това в сборника са включени и римувани текстове.
Подреждането според дните и месеците на годината, което е до голяма степен условно, е продиктувано от факта, че за истинското навлизане в афористиката е необходимо търпение. Бързият еднократен прочит не гарантира дори един процент от търсеното проникновено въздействие на поредицата от мисли.
Ефектът обаче е лесно да се осигури с помощта на един универсален, достъпен за всички метод – редовното, спокойно вглъбяване в смисъла на взаимно допълващите се афоризми за по няколко минути – в началото и в края на деня. Сутрин изчистеното ни съзнание открива нови и неподозирани смислови нюанси, а през нощта подсъзнанието преработва получената информация. Важно е и да се отчита конкретният обем на всяко понятие според контекста: например думата "любов" се използва както в общ смисъл, така и конкретно за отношенията мъж-жена. Всеки от нас има нужда от красноречие във всекидневните си контакти, а и все повече – в личното и професионалното си поприще – сме зависими от умението да бъдем убедителни.
Афоризмите могат също така да допринесат за промяната на характера и светогледа, за лекуването на душата. И разбира се, мнозина просто се интересуват от върховете на човешкото познание, изкристализирали в кратки словесни форми, криещи в себе си дълбоки пластове от значения...