Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
150 години от рождението и 70 години от смъртта на професор д-р Йосиф Фаденхехт (1873 - 1953)
Автор: Колектив
Издателство: Сиби
Година на издаване: 2023
Издание: меки корици
Брой страници: 128
Тегло: 200 гр.
Описание
Съставители на книгата са Благовеста Балканджиева, Евгени Йочев.
Като правен писател, преимуществено в областта на гражданското право, Фаденхехт даде трудове, които ще останат дълбоко внедрени в правното знание и съзнание на нашето правничество. Нуждно ли е да се казва, че с това тия трудове са легнали и в основата на юриспруденцията ни?
Ангел Д. Карагйозов
Като професор в университета, Фаденхехт разви извънредно широка научна и преподавателска дейност. Той е истинският основател на катедрата по гражданско право в университета. Почнал да чете своите лекции по време, когато след освобождението почнахме да въвеждаме нови гражданско-правни законоположения, той имаше да се справя с една твърде трудна задача: да дава тълкувание на нови закони, да разработва научно една материя, която сега се въвеждаше у нас, като при това той, при тая си работа, трябваше да държи сметка за многобройните законоположения, които – взети от различни законодателства у нас – се сблъскваха едно друго, отчасти отменяващи се, отчасти допълващи се. Да се справи човек с тая задача е поносимо, когато той има пред себе си друг работник на науката, който вече до някъде е разработил материята. Но когато преди него не е имало никой друг и когато трябва да пръв да пробива път – това е колосална работа.
Професор Г. П. Генов
Аз нямам впечатление, че Фаденхехт готвеше дълго своите речи, че употребяваше много време за предварителното им изграждане. Той беше мислил продължително над въпросите, които развиваше, и понеже не го занимаваше сложната архитектоника и излишното кокетство на речта, бе готов всякога да произнесе своето слово. При това той имаше вкус към импровизации. Никаква буря, никакво желание да се затрогне по изкуствен начин. Този стил, който даваше възможност да се развие хармонично всяка мисъл, внасяше в слушателя едно спокойствие, бих казал – едно равновесие в цялата зала. Той не възбуждаше. Вдъхваше само някаква бодрост, разкриваше известни надежди… Човек на спокойния разсъдък, Фаденхехт искаше с обикновен, точен израз, без излишна дума, да разясни, убеди и очарова.
Петър Тодоров
Съдържание:
Част 1. За проф. д-р Йосиф Максим Фаденхехт
Част 2. Текстове и изказвания на проф. д-р Йосиф Максим Фаденхехт
Част 3. Био-библиография