Фонетична интерференция при типологично различни езици

Фонетична интерференция при типологично различни езици

10,00 лв.
С вкл. данък

Фонетична интерференция при типологично различни езици

Автор: Хашим Акиф, Бюлент Кърджалъ, Мерйем Салим, Татяна Чакълова
Година на издаване: 2006
Брой страници: 211
Корици: меки
Размери: 17х24

Описание

Анотация:

Това изследване представлява първа част от проекта "Фонетични основи на интерференция при типологично различни езици" към Националния съвет за етническите и демографските въпроси, който се изпълнява от колегиума на катедрата по Турски език и литература. Книгата е предназначена за студенти и докторанти, както и за всички, които се интересуват от проблемите на съпоставителната и експерименталната Фонетика.
Структурата на монографията отразява основни етапи на изследването: в първата част се разглеждат явления и процеси при езиков контакт (междуезиков и вътрешноезиков), като вниманието се насочва към социолингвистични и психолингвистични проблеми и аспекти, свързани с интерференцията на фонетичните системи. Подчертава се важността на разграничаването на системата, нормата и узуса при съпоставителни изследвания и при отчитане на спецификата на формирането на правоговорната норма в турски, български и руски език.
Изследването на фонетичните основи на интерференцията в различни условия на езиков контакт (академичен и естествен билингвизъм) при изучаване на турския литературен език от българи и билингви и в условията на изучаване на трети език (руски) преминава няколко етапа - съпоставителен анализ на вокалните системи, анализ на ударението като суперсегментно средство за консолидиране на езикови единици от различен ранг и ритмообразуващо средство при създаване на интегриран речев ритъм.
В книгата е включен фонетичен и фонологичен анализ на един от турските говори в България (с. Череша, Бургаско), който представлява продукт на езиков контакт на преселниците от Родопите и местното население на етническите турци в Североизточна България. Той е включен в сводна таблица на особеностите на вокализма на един турски говор от Източните Родопи и Лудогорието.
Проведеното изследване позволи да бъдат направени редица изводи и обобщения, които характеризират спецификата на вокалните системи в типологично различните турски, български и руски език, спецификата на средствата за консолидация (синхармонизма и ударението) на езикови единици от различен ранг, реални произносителни отклонения при академичен билингвизъм и вътрешноезиковата интерференция.
Изборът на езици се определяше преди всичко от контингента на студенти от специалностите "Турска филология" и "Приложна лингвистика" в Шуменски университет "Епископ Константин Преславски".
В процеса на подготовката на книгата бяха използвани всички достъпни материали в областта на фонетиката на тюркските езици и конкретно турския език, както и фонетичните изследвания на българския и руския език.
Обемът на материала бе ограничен от задачи, поставени в това изследване, затова в предлаганата разработка не бяха включени част от материалите от перцептивния анализ и материалите от акустичния анализ.

Информация за продукта

954-577-274-3

Специфични справки

Нов

ОТЗИВИ И МНЕНИЯ

Нов акаунт-регистрация