Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Политическа психология
Политическа психология
Автор:Густав Льобон
Година на издаване: 2014
Брой страници: 304
Корици: меки
Размери: 14х20 см
Описание
Анотация:
Най-съществените от правилата за управление на хора се отнасят до техните действия. Кога да действаш, как да действаш, в какви граници да действаш. Отговорът на всички тези въпроси съставлява политическото изкуство.
В това свое класическо произведение Густав Льобон разглежда целта и методите на политическата психология, психологическите фактори на политическия живот и управлението на народа. Спира се и върху еволюцията на анархизма и борбата срещу социалното разложение.
Тезите на автора са илюстрирани с много примери от миналото и с констатации на грешки в управленията на различни държави, твърде поучителни, впрочем, и за българските политици и държавници.
За автора:
Густав Льобон или Густав Льо Бон (старо изписване Густав Ле Бон) (на френски: Gustave Le Bon) е френски социален психолог, физик-аматьор, историк и социолог. Льобон получава научна степен по медицина. Създава доктрината за йерархията на расите. Критериите, които постановява, включват степента на способностите за разсъждения, силата на вниманието и владеенето на инстинктивните потребности. Сравнявайки например психичните характеристики на англосаксонците с тези на испаноговорещите, той намира, че англосаксонците ги превъзхождат във всяко отношение. Разработва и друга йерархия, която нарича йерархия на половете. В тази система животните, психично болните, социалистите, децата, дегенератите и примитивните народи се смятат за малоценни същества. Убеден е, че поведението на хората в тълпата се различава съществено от индивидуалното човешко поведение. В тълпата съществува съвместност и единство на психиката, което може да се изрази като нетолерантност, неустоима сила или безотговорност. Действията на тълпите могат да са внезапни и екстремални; интелектуалните процеси са рудиментарни и механични. Това е една от няколкото теории за "груповата психика", които процъфтяват по това време.