Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
На конци 1968. Една действителна история
Автор: Веселин Праматаров
Издателство: Кибеа
Година на издаване: 2021
Издание: твърди корици
Брой страници: 4896
Тегло: 100 гр.
Описание
Проектът е иницииран от Чешкия център в София, посолството на Чешката република в София и посолството на Словашката република в София.
Събитията и героите в тази книга са действителни. Тя е история за лицето на един обществен строй, както и за хората, въвлечени в него, за човешките въжделения и копнежа за свобода.
Месец след нахлуването на войските на Варшавския пакт в Чехословакия през 1968 г., за да сложат край на Пражката пролет и започналите демократични промени в обществото, трима български студенти – Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев – написват и разпространяват позиви срещу участието на българската армия с текст: „Вън войските на марионетката Живков от ЧССР!“. След оперативна разработка на Държавна сигурност под кодово име „Марионетките“ тримата са изключени от университета, арестувани и осъдени.
Тази книга описва как в условията на тоталитарното общество все пак оцелява гражданското чувство за справедливост.
„Графичната новела на Веселин Праматаров е без прецедент в историята на българския комикс.
Тя съпреживява смелостта на трима български студенти след историческата Пражка пролет през 1968 г.
Погледът на художника е на височината на героите, деликатните метафори и философските диалози надскачат политическите клишета и превръщат комикса в истинско събитие за жанра в България.“
Антон Стайков
„Въпреки условното графично решение, постигното с лекота и майсторство, което рядко се среща, книгата въздейства с изненадваща документална убедителност.
Това е пример за художествено произведение, което вярно и без преувеличения разкрива истинската същност на един порочен обществен строй.
С тази книга Веселин Праматаров въвежда нов жанр в нашия литературен живот – документален графичен роман. Дори читателят да не може да оцени подобаващо нейните художествени качества, познавателната й стойност е достатъчна причина да я прочете.“
Сотир Гелев