Вече всички сме чували за Детето в нас, но само допреди няколко десетилетия това понятие беше неизвестно. Сравнително скоро започнахме да виждаме връзката между това как се чувстваме сега и случилото се, когато сме били малки.
Ето как започва всичко:
През 1987 г. Чарлс Уитфийлд разработва революционна концепция за Детето в нас – онази част от нас, която е истинска, изпълнена с енергия, креативна и пълноценна. Когато в детството преживеем травма, ядрото на нашето човешко съзнание – нашият истински Аз – се скрива и обикновено се заменя с егоистичен фалшив Аз. За да излекуваме раните на нашето вътрешно дете, е необходимо да преминем процес на възстановяване, който протича в подкрепяща и безопасна среда. Този процес може да включва възрастова регресия, водене на дневник, индивидуална и групова терапия. Това е пътуването на героя, по време на което изграждаме умения за споделяне, достигаме до истината и се учим от грешките и от болката си.
„Да изцелим Детето в нас“ е класика в областта на психологията, която и до днес остава актуална. Най-новите изследвания на мозъка, и по-специално на въздействието на травмата върху развиващия се детски мозък, само потвърждават теориите на Уитфийлд. Авторът не само описва как нараненото в резултат от травми и загуби дете се превръща в объркан и нещастен възрастен, но проследява процеса на възстановяване. Само ако излекуваме Детето в нас от страха, объркването и болката, можем да изградим истински пълноценен живот като възрастни.