Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Ивен, Рицаря с лъва
Автор: Кретиен дьо Троа
Издателство: Изток-Запад
Година на издаване: 2013 г.
Издание: твърди корици
Брой страници: 192
Тегло: 400 гр.
Описание
"Ивен, Рицаря с лъва (1180)" е най-типичният рицарски роман на Кретиен дьо Троа. В неговата интрига социалният реализъм на рицарския роман достига своеобразен връх. В същото време Кретиен вгражда в богатото на приключения повествование редица приказни елементи, заимствани от келтската митология и от християнската символика. От това смесване печели новият жанр - рицарският роман.
Героят Ивен олицетворява фигурата на рицаря като защитник на слабите и онеправданите. А личната драма на Ивен, който дълго време бива раздвоен между съпружеските си задължения и изкушенията на странстващото рицарство, показва, че хармонията между брака и приключението е трудна, но възможна.
Кретиен дьо Троа е френски средновековен писател, смятан за първия голям френски автор на рицарски романи. Поставя началото на т.нар. куртоазна литература във Франция. Той е една от най-тайнствените личности в историята на световната литература. Името "Кретиен" (Christianus) фигурира в документ от 1173 г., назоваващ свещеник от манастира "Сен Лу" в гр. Троа.
Според друга хипотеза Кретиен дьо Троа е покръстен евреин. Всъщност основният, макар и твърде лаконичен източник на сведения за него са собствените му творби. Влиза като придворен в обкръжението на Мари дьо Шампан и на Филип Елзаски - граф на Фландрия, на когото посвещава творбата си "Персевал" . Неговите основни произведения са "Ерек и Енида", "Клижес", "Ланселот, рицарят на каруцата", "Ивен, рицарят на лъва" вероятно са писани едновременно и "Персевал, рицарят на Свещения Граал", но е незавършена.
Посветена е на Филип I Елзалски, графът на Фландрия, към когото Кретиен навярно е бил привързан в последните си години. Кретиен успява да завърши само 9000 реда, но по-късни автори добавят 54 000 допълнителни. Неговите романи отразяват политическите и културните идеали по времето, когато той пише.