Вход за съществуващ акаунт Влезте в акаунта си
Нулиране на парола
Нов акаунт-регистрация
Психиатрия и соматична медицина: Ръководство по консултативна и свързваща психиатрия
Автор: Колектив
Издателство: Кибеа
Година на издаване: 2024 г.
Издание: меки корици
Брой страници: 656
Тегло: 1031 гр.
Описание
Книгата „Психиатрия и соматична медицина: Ръководство по консултативна и свързваща психиатрия“ под редакцията на д-р Иво Нацов, дм, е сериозен опит да се развие, задълбочи и осветли на експертно ниво връзката между психиатрията и останалите клинични дисциплини. Изданието е особено актуално в духа на „мултидисциплинарния“ и едновременно „индивидуализиран“ подход. При страдащите от соматични заболявания може да се наблюдават (при това нерядко) психични отклонения. Тези проблеми могат да бъдат засилени или „отключени“ от соматичното заболяване.
Изданието дава ясна представа как (да) се действа при разрешаването на сложни клинични задачи. Не на последно място, въпреки сложността на материята, книгата е написана достъпно. А какво по-добро за една полезна медицинска книга от това да се чете на хубав български език.
„Психиатрия и соматична медицина – ръководство по консултативна и свързваща психиатрия“ е написана от соматични лекари, психиатри и психолози в областта на психичните проблеми при физическо боледуване и лечението, провеждано само от лекари.
Това улеснява читателя да разпознава основните типове поведение при боледуване (надценяване, игнориране и реализъм) и да се справи с трудностите – например да търси навременна консултация вместо случайни диагнози в интернет. Лекарят може да обсъжда това явление с израза „гугългения“ (googlegenia – произлязло от гугъл, първа употреба), с даване на знания и с включване на полезните решения на пациента в оздравителния процес след обсъждане и проследяване.
Този персонален подход е условие за успешно лечение и може да се усвои от всички лекари.
Ръководството е стабилна основа за обучение по консултативна и лиезон (фр. свързваща) психиатрия, както се вижда в посланието на професор Д. Коррея (Лисабон), рецензиите на професорите П. Маринов и Пл. Гацов и в предложените проекти.