Проф. Фърнам изследва все по-противоречивата роля на индивидуалните различия в прогнозирането и определянето на поведението на работното място. Той комбинира подходи от организационната психология и теорията за личността, за да изследва критично физическите, психологическите и психоаналитичните аспекти на индивидуалните различия и как те влияят върху света на работата.
Засегнатите теми включват ролята на IQ на работното място като най-добър прогностичен фактор за успеха, но и значението на все по-признаваните типове социална интелигентност, например емоционалната (EQ).
Изследвани са значението на личностните черти и влиянието на темперамента върху трудовото изпълнение, както и методите за оценяване на трудовото поведение и потенциал.
Психологическите тестове, които измерват личностни черти, са поставени под въпрос като точни инструменти за прогнозиране на поведението на работното място, заедно с други фактори като удовлетворение от работата, производителност, отсъствия и текучество.
„Индивидуалните различия на работното място“ осигурява всеобхватен преглед на релевантната литература от психологията, социологията и мениджмънта. То ще представлява интерес за студенти по организационна психология и бизнес и мениджмънт, както и за професионалисти от областта на човешките ресурси.
Ейдриън Фърнам е професор по психология в Юнивърсити Колидж, Лондон. Член е на Британското психологическо общество; на редколегиите на редица международни списания; бил е президент на Международното общество за изучаване на индивидуалните различия. Убеден е, че работата му е повече от забавна; смята се за добре приспособен работохолик.
"Тази книга е прекрасна комбинация от съвременни изследвания, задълбочена теория и онагледяващи илюстрации. Текстът е полезен не само за студенти по психология, но и за мениджъри, които ще получат представа за мислите, нагласите и поведението на своите служители, както и специалисти по човешки ресурси." - Проф. Оуен Харги, Университет на Ълстър
"Книгата осигурява съвременен преглед на актуалните изследвания в психологията на работното място. Авторът не просто не бяга от противоречивите проблеми – в действителност становищата му обогатяват дебата." - Елизабет Чел, Кингстън Юнивърсити